profilki

niedziela, 17 października 2021

Znów ruszymy na partyzanckie ścieżki...

   24 października 2021 roku, odbędzie się II edycja Rajdu Pamięci sierż. Juliana Bartoszka.

    Jednym z powodów powstania rajdu, była tragiczna śmierć dowódcy placówki AK Olszowiec, sierż. Juliana Bartoszka. Zginął dobity bagnetem przez enkawudzistę, podczas nieudanej próby odbicia z więzienia byłego dowódcy por. Józefa Kukuły, komendanta V rejonu Armii Krajowej w obwodzie Lublin - powiat. 
Dużą rolę w tych wydarzeniach odegrała placówka AK Zaraszów. To dzięki ogniu ich karabinów, chłopcy mogli się bezpiecznie wycofać po nieudanej akcji.  
Miało to też swoje konsekwencje. 25 października 1944 r. rozpoczęła się pacyfikacja wsi Zaraszów i Kolonii Zaraszów. Wielu działaczy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich zostało aresztowanych i wywiezionych do ciężkich więzień, a także do obozów pracy na Syberię. Wielu z nich nie przetrwało ciężkich warunków, a ci, którzy wrócili, doznali poważnego uszczerbku na zdrowiu.

    Trasa rajdu prowadzi przez miejsce potyczki Powstańców Styczniowych, a także miejsca związane z działaniami wojennymi I Wojny Światowej – jak, już nieistniejąca gorzelnia Skawińskich w folwarku Wola Bychawska. Mijamy pola, gdzie toczyły się walki podczas wycofywania się oddziałów niemieckich, las kosarzewski, gdzie szkolili się młodzi chłopcy, którzy chcąc uchronić się przed wywózką na „roboty”, wstępowali do oddziałów partyzanckich. Tu miała także miejsce koncentracja oddziałów AK i BCH przed wyzwoleniem Bychawy, a w niedalekim Zuzinie powstała tajna Rada Narodowa.


    Rajd podkreśla także piękno bychawskiej gminy. Trasa mająca około 11 kilometrów rozpoczyna się na ruinach zamku Pileckich, nad malowniczym zalewem, przebiega przez rezerwat roślinności stepowej „Podzamcze”. Prowadzi przez wiele nieodkrytych przez mieszkańców przepięknych zakątków, a co najważniejsze ma na celu promocję aktywnego trybu życia.

    Rajd Pamięci jest hołdem dla wszystkich obrońców Ojczyzny, stawiającym opór niemieckiemu jak i sowieckiemu najeźdźcy, ofiarom pacyfikacji Zaraszowa i wszystkim, którzy doznali represji z rąk okupanta.
    Będziemy wdzięczni jeśli w ten niedzielny ranek zechcecie dołączyć do nas, oddając część tamtym wydarzeniom.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz