profilki

Rajd Pamięci sierż. Juliana Bartoszka

Rajd Pamięci sierż. Juliana Bartoszka 
23 października 2022 r.


Dlaczego Rajd Pamięci sierż. Juliana Bartoszka? 

Julian Bartoszek ur. 23.03.1915 w Olszowcu k/Bychawy, syn Jana i Katarzyny z Jakubiaków, sierżant, był dowódcą placówki AK w Olszowcu, potem członkiem oddziału ppor. rez. Tadeusza Sowy ps. "Spartanin", „Sarmata”, gdzie początkowo pełnił funkcję zastępcy dowódcy. 
Prawdopodobnie w tym czasie nawiązał bliższy kontakt z por. Józefem Kukułą ps. „Kurek”, „Derwisz”, komendantem rejonu Bychawa (Rejon V – gminy Bełżyce, Bychawa, Chodel, Niedrzwica i Piotrowice. W Rejonie tym działał oddział partyzancki por. Hieronima Dekutowskiego ,,Zapory”). 
W okresie Akcji Burza brał udział w potyczkach z Niemcami w okolicach Bychawy, których efektem było wyzwolenie naszego miasta w dniu 22 lipca 1944 r. przez oddziały Armii Krajowej. 
Radość z wyzwolenia nie trwała długo. 25 lipca wkroczyły do Bychawy oddziały sowieckie, zaprowadzając u nas swoje rządy. Już 7 sierpnia 1944 r. zostało porwanych przez berlingowców 44 mężczyzn ze wsi Skrzynice, 22 z Krzczonowa, 12 z Bychawy (WAPL, AK–WiN, spis II, nr 124, k. ). Aresztowania i mordy dokonywane przez NKWD lub jednostki polskie (m.in. przez byłych partyzantów AL) skutecznie ostudziły w społeczeństwie polskim radość z wyzwolenia spod okupacji niemieckiej. 
Wobec realnego zagrożenia aresztowaniem, Julian Bartoszek, jak większość jego kolegów z konspiracji, znów musiał się ukrywać. W tym okresie chłopcy z bychawskiej konspiracji starali się nie zwracać na siebie uwagi nowej władzy, choć ta coraz usilniej poszukiwała członków AK z naszego terenu. Niektórzy, jak por. Józef Kukuła, którego NKWD szukało już w sierpniu, musieli uciekać, i w nowym miejscu, pod zmienionym nazwiskiem, próbować zaczynać życie od nowa. Julian Bartoszek został w okolicach Bychawy. 
W październiku dotarła do niego wiadomość, że NKWD aresztowało jego dowódcę z okresu konspiracji, por. Józefa Kukułę, którego ciężko pobitego, zamknięto w bychawskim areszcie. Sierżant Bartoszek postanowił go ratować. 
O dalszym rozwoju wypadków dowiadujemy się ze wspomnień Konstantego Roztworowskiego ps. ”Dziryt”, żołnierza zwiadu konnego odziału partyzanckiego „Spartanin”: 

„Aresztowano ponadto porucznika Józka Kukułę. Nieopatrznie udał się do Gałęzowa, aby odwiedzić swoją żonę i córeczkę. Przebywał tam nawet dwa dni. Drugiego dnia wieczorem NKWD otoczyło dwór i wyłuskało Józka. Z miejsca w obecności żony strasznie go pobito. Zamknięto go w nowo przerobionym więzieniu w Bychawie. Siedział tam trzy dni. W nocy sierżant Bartoszek z kilkoma AK-owcami próbowali odbić Józka. Wywiązała się bitwa. Sierżant został ranny, jego koledzy uciekli. Rannego bestialsko dobił enkawudzista. Sierżant Bartoszek był początkowo w oddziale „Spartanina” zastępcą dowódcy. Opowiadali mi chłopcy, że był to wielki patriota i bardzo odważny partyzant, syn rolnika z jednej z podbychawskich wsi.” 

Rajd im. sierżanta Juliana Bartoszka ma być hołdem dla wszystkich członków konspiracji, którzy tak jak on, po pięciu latach walki z Niemcami, zamiast cieszyć się życiem w wyzwolonym kraju, byli aresztowani, wtrącani do więzień, wywożeni do łagrów, mordowani i chowani w bezimiennych mogiłach.

HARMONOGRAM:

09:00 – Powitanie i rejestracja uczestników. Przemówienia. – Ruiny zamku Pileckich w Bychawie;  
09:30 – Start rajdu;
10:00 – Złożenie kwiatów przy grobie sierż. Juliana Bartoszka na cmentarzu parafialnym w Bychawie;
11:05 – Postój - remiza OSP Wola Duża (15 min);
12:30 – Złożenie zniczy przy kapliczce Powstańców Styczniowych;  
13:00 – Złożenie kwiatów i Apel Pamięci przy kapliczce w miejscu śmierci sierż. Juliana Bartoszka w Zaraszowie;
14.00 –  Meta rajdu - Aleja Kasztanowa w Zaraszowie,  posiłek regeneracyjny,  ognisko, losowanie nagród.
15:00 – Zakończenie rajdu, transport do miejsca startu.

UWAGA!!!
Warunkiem uczestnictwa w rajdzie pieszym jest zapoznanie się z Regulaminem rajdu, dokonanie wpisu na listę uczestników rajdu oraz obowiązkowe podporządkowanie się decyzjom Organizatora.


- Zapisanie się na listę uczestników rajdu jest możliwe tylko w dniu rajdu, tj. 23 października 2022 r. w miejscu startu – ruiny zamku Pileckich w Bychawie.
- Zapisanie się na listę uczestników rajdu, jest jednoznaczne z podpisaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych (RODO), potwierdzeniem zapoznania się z niniejszym Regulaminem i zobowiązaniem się do jego przestrzegania
- Osoby  poniżej  18  roku życia  mogą brać  udział w  rajdzie wyłącznie pod opieką osoby dorosłej  (1 osoba dorosła może opiekować się nie więcej niż 7 osobami niepełnoletnimi).
- Uczestnicy rajdu zobowiązani są do posiadania aktualnej polisy ubezpieczeniowej na czas trwania rajdu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz