profilki

poniedziałek, 2 marca 2020

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, powstańcy antykomunistyczni - te określenia od kilku lat towarzyszą nam, szczególnie 1 marca. Tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Tak po latach oddajemy należny hołd tym, którzy nie pogodzili się z faktem, że powojenna Polska nie będzie krajem wolnym i niepodległym.
Za tę postawę z rąk komunistycznej władzy spotkały ich prześladowania, więzienie, często śmierć. Spotkała ich także infamia - przez niemal pół wieku publicznie nazywano ich bandytami. Dokładnie tak samo w latach wojny Niemcy określali polskie podziemie... „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. (...) My walczymy za świętą sprawę, za wolną, niezależną, sprawiedliwą i prawdziwie demokratyczną Polskę!" - pisał w 1946 r. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka".

Dziś już nie bandyci, a żołnierze, już nie bandy, a oddziały, już nie hersztowie, a dowódcy. W wolnej Polsce pamiętajmy o tych, którzy tej wolności pragnęli.


***

Strażnicy Pamięci Ziemi Bychawskiej wzięli udział w Lubelskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który już po raz dziewiąty przeszedł ulicami Lublina. Wzięło w nim udział kilka tysięcy osób. Wydarzenie jest coroczną inicjatywą upamiętniającą polskich żołnierzy, którzy po II Wojnie Światowej nie złożyli broni i podjęli walkę z nowym okupantem.

Uczestnicy po godzinie 17 wyruszyli z placu Litewskiego, następnie deptakiem i przez Stare Miasto doszli na plac Zamkowy. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Wspólnie oddajmy hołd niezłomnym Bohaterom!”.

Organizatorem IX Lubelskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych był Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.































Zdjęcia dzięki:


Relacja na stronie Radia Lublin:

Relacja na stronie lublin112.pl:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz